Praha - Opava ( OLOMOUC )

Velké květnové putování probělo v termínu od 6. - 9.5. 2017 na trase Praha - Opava (Olomouc ) se zástavkami v Kutné Hoře, Vysokém Mýtě a Úsově

1. etapa

  Psala se sobota 6. května roku 2017 a nastal de "D" na velké cykloputování z Prahy až domů do Opavy. Celý týden jsme spolu s Petrem Mikeskou, spolutvůrcem trasy, pozorovali stav a vývoj počasí, nakonec na den startu vyšlo, sice trošku chladno, nicméně dalo se.
  Prahu jako takovou jsme ze strategických a časových důvodu úplně minuly, i když cesta tam byla příjemná. V 6 hodin sednete v Opavě do rychlíku a 9.30 bez přestupu jste v Hlavním městě ČR. Strart samotné trasy byl stanoven od nádraží Hostivař na cyklovýpadovce směr Dubeč.
  Takže je něco po desáté a vyrážíme. Čeká nás téměř 80 km zvlněnou středočeskou krajinou. Míříme tedy na Dubeč, kde se napojujeme na cyklotrasu A24 směr Královice. Z Královic pokračujeme po Trase č.1 směr Křenice, Babice, Mukařov až před Vyžlovku. Tak trochu nudná cesta bez focení, bez hospod, občerstvení a najednou stojí před námi Rozhledna Skalka před obcí Vyžlovka. Zde v místním hostinci byla první občerstvovací přestávka, před cestou do Jevan, milionářské to vesničky.
  Poté pokračujeme podél Voděradské bučiny, jevanské nádrže, směr Kostelec nad Černými lesy, focení, a jedeme dál po Trase 0090 na Kouřim, zde Petr s Vláďou Puritem Kněžíkem, třetím do party, navštívili Náměstí a závod Kouřimská 50. A pak již následovala poslední část cesty po Trase č.1 přes Zásmuky do cíle do starobylé Kutné Hory. Krásné to místo, splnil se mi jeden ze snů
  Trasa měla nakonec 76,4 km s převýšením 710 m

Trasa


 

2. etapa

   Den druhý malým blouděním po Kutné Hoře a to díky mostu pře železnici, který půl roku nebude existovat a tak jsme toto krásné město opouštěli přes kopec, který jsem nechtěl jet, ale co už. Po této "horské" vložce již míříme k Labi, resp. do Týnce nad Labem, pěkné to město. První větší focení a pokračujeme po č 2, Labská do dalšího místa, které bylo mým Cílem, do Kladrub, kde jsme navštívily celý Hřebčín, fantastické místo. Odsud jsme se vydali směr Lázně Bohdaneč a pře Lázněmi se stavily na báglík v penzionu Cihelna, poté jsme opustily Labskou a naskočily na č. 4041 a 4193 do Pardubic. Zde jsme se zdržely na Zámku, kluci si zahráli na hokejisty a pak po hnusné 4254 pokračovaly na město Dašice, malé městečko, kde na mě čekala kávička a zákusek. Z Dašic na nás čekala 4192 smě Uhersko, Vráclav. Proč zmiňuji Vráclav? Stěna, alespoň pro mě, 2 km s průměrem 8%, část jsem šel pěšky. odsud to do Vysokého Mýta resp. do Penzionu Jangelec byl jen kousek. V Mýtě bylo také co fotit.
   Tato etapa čítala 95 km s převýšením téměř 500 m. Byla to  krása a nádherná místa.

Trasa

 

3. etapa

   Třetí den začal návštěvou krásného města Litomyšl, kde najdete mimo jiného velké starobylé náměstí se sochou Bedřicha Smetany a Domem, kde žila Božena Němcová, dále pak Divadlo, věnované Mistrovi a také spoustu krásných domů. Zvláště pak se můžete těšit na tamní Zámek, který se nachází nad Centrem. Po hodině focení se vydáváme přes kopce Svitavské pahorkatiny k České Třebové resp. Rozhledně na Kozlovském kopci, kterou jsem díky své blbosti minul a přitom jsem tento Kopec vyšplhal a před ním i Pazuchu...prostě jak starý tak blbý.......Ale odměnou mi byl sjezd do Semanína. Zde jsem se měl opět spojit s Petrem a Puritem, no bylo to o hodně dál. Mezitím jsem projel kolem nádrže Hvězda, Damníkovem a u Lukové došlo ke spojení celé ekipy. Následovala již společná cesta směr Žchlínek, Tetenice a Hoštejn, kde začal část cesty bývalé železniční trati až k Lokomotivě u Hněvkova/Nemile, ale to už jsme byly vlastně v Zábřehu na Moravě. Zde následovala větší přestávka, byl čas a na Úsov to bylo jen kousek cestou přes Leštinu a Dubicko.
   Také nádherná etapa, která čítala 87 km s převýšením 738 m... klasická klasikářská
 
TRASA
 

4. etapa