GREENWAYS 2016

 
GREENWAYS DEN PRVNÍ  Czieszyn - Nový Jičín / Podbeskydská
   Konečně nastal ten den, den Startu putování po trase moravské části Dálkové trasy Greenways KRAKÓW - WIEN. Trasy jsme s Petrem Mikeskou měli připravené už více jak půl roku, nicméně i tak jsem nevěděl do čeho jdu. Cesta začal vlastně již ve vlaku z Opavy do Českého Těšína, kde nás již čekali ostatní dva členové "našeho" teamu, Lenka Eliášová a Vláďa "PURITO" Kněžík.
   Po vzájemném seznámení, hlavně s Lenkou, jsme vyrazily směr Cziesyn, trošku mimo GW, kde jsme navštívily Areál Zámku a poté jsme se vydaly zpět na naše území a hlavně na trasu GW (GREENWAYS). Prvním takovým mezicílem byla Chata Kohutka, která se nachází pod horou s názvem Prašivá (843 m.n.m.). Samotné stoupání začíná za Nošovicemi, kde najdete mimo jiné Pivovar Radegast a také továrnu HYUNDAI.
  Po malé přestávce jsme pokračovaly smě Palkovice, kde nás čekalo druhé stoupání dne, na Myslík a poté krásný sjezd do Kozlovic, kde jsme našli druhý mezicíl naší cesty, Areál na Mlýně. Zde jsme nej dlouho fotily, ale i chutně pojedly.
  Poté nás již čekaly Hukvaldy s výjezdem kole domu Leoše Janáčka ( průměr kopce 14 %) a také na Fojtovy vrchy směrem na Kopřivnici. Z Kopřivnice jsme pak našly cestu pod Štramberk a pak i do Samotného Nového Jičína
  Ještě bych málem zapomněl na počasí, den zataženou oblohou a končil příjemně se sluníčkem a pocitem dobře odvedené práce.
  Celá trasa čítala 78.27 km a nastoupaly jsme při ní 982 m, více na mapách viz. níže 

GREENWAYS DEN DRUHÝ  Nový Jičín - Plumlov / Hanácká

   A byla tu druhá etapa, 100 km do Plumlova, ale málem bych zapomněl. Neřekl jsem, kde jsme v Jičíně vůbec přespali. Bylo to v penzion GÓL, kousek od centra, příjemné a levné. A tak jsme neměli problém najít ráno Pekařství s čerstvým pečivem a kávou.
   Po snídani jsme se již vydali opět cestou po trase GW a nejbližším bodem zájmů se stal Starý Jičín, pro mne jen obec, pro ostatní i Hrad. Poté jsme pokračovali směr Hranice přes Starojíckou Lhotu, Dub a Špičky. Za Špičkami jsme vyšlapali Hluzovický kopec, kde se nachází hranický lom, zde bylo focení a oprava defektu, odtud následoval krásný sjezd do samostatných Hranic. Zde jsme si udělali delší přestávku na občerstvení a shlédli jsme zde předávání vyznamenání vojáků Armády ČR, kteří se právě vrátili Afghánistánu. Pak nás čekala příjemná část cesty Lipníka nad Bečvou po cyklostezce Bečva. U Týna nad Bečvou kolegové nevydrželi a vyjeli si na Hrad Helfštýn, já je počkal u Lipníka. Pak na nás čekalo stoupání na Lázniky resp. Tršice. V Tršicích jsme u Žáby poobědvali a přes Vacanovice a Velkou Bystřici dojeli do hanácké metropole, do Olomouce. Nastalo velké focení.
   Poté jsme rychle nalezli cestu směr Olšany a Kostelec na Hané. Odtud již to byl jen kousek do Smržic, kde jsme nalezli cestičku kolem Hloučely, která nás dovedla až pod Plumlovský zámek a také k Penzión Piňos, místo odpočinku.
   Celá trasa čítala 107 km, nastoupali jsme při ní 972 výškových metrů, více na mapách viz. níže.


Fotogalerie z druhého dne

GREENWAYS DEN TŘETÍ  Plumlov - Nový Přerov / Velkomoravská

   Den třetí byl dnem Královské etapy. Po rychlé snídani jsme vyrazili směr Drahany resp. Repechy. Dlouhé desetikilometrové stoupání na samou střechu Drahanské vrchoviny vedlo pevnou cestou bývalým či stávajícím vojenským prostorem, zakončené "stěnou" zvanou Repechy. Následovaly Niva a Vysočany, cesta stále nahoru dolů až do Šošůvky, kde stojí krásný Kostel sv. Anežky a Václava, odkud následoval prudký sjezd ke Sloupu vstupní Brány do Moravského Krasu. Projeli jsme taková místa jako např. Macocha (lanovka) a Skalní Mlýn.
  Poté jsme pokračovali směr Blansko, Adamov a Bílovice až do Brna. Tak trošku jsme se průjezdem Moravskou metropolí obávali, ale šlo to jako po másle a najednou jsme byli u Zábavno - obchodního centra Olympia na samém jihu Brna, kudy vede krásná cyklostezka až do Rajhradic, následovaly Opatovice a Židlochovice, kde jsme konečně pojedli.
  Pak už následovalo volání Pálavy a cesta přes Iváň a Pasohlávky do kraje Vína. Projeli jsme krásnými vinohrady až do obce Novosedly odkud to byl už jen skok do hraniční obce Nový Přerov, kde nás přivítala mírně připitá paní domácí "penziónu" Pod rákosem a ubytovala nás v zahradní chatce, děs a hrůza. Naštěstí jsme v obci našli dobré občerstvení v penziónu Jáňův dvůr.
  Lehce jsme oslavili úspěšné zdolání GREENWAS 2016 a těšili na zítra, na Valticko-Lednický areál.
 Celá trasa čítala, pro mne neuvěřitelných  132 km, nastoupali jsme při ní 671 výškových metrů, více na mapě viz. níže. 

Fotogalerie z třetího dne